Ładowanie Warsztaty i szkolenia
HOME » Warsztaty i szkolenia » KURS Edukacji w Naturze 2025

KURS Edukacji w Naturze 2025

9 maja 2025 - 23 listopada 2025

3600zł

START: 09/10/11 maja 2025

A gdyby tak powrócić na łono natury i znów czerpać z niej inspirację do nauki i zabawy?

Nauczyć się przekazywać wiedzę o fascynującym świecie przyrody i jego tajemnicach, szacunku do otaczającego nas świata, a przy okazji czerpać z tego wielką frajdę?

Zapraszam Cię na Kurs Edukacji w Naturze, czyli 7-miesięczne, wieloaspektowe szkolenie, które pozwoli Ci pogłębić doświadczenie bycia blisko Przyrody, zdobyć przydatną wiedzę i umiejętności, nabrać sił, by nieść zieloną ideę dalej w świat, a  nawet zbudować własną, edukacyjną inicjatywę. Znajdziesz tu odpowiednią dawkę teorii, dużo praktyki i masę wzbogacających doświadczeń na łonie natury.

DLA KOGO?

Kurs skierowany jest nauczycieli/ek, edukatorów/ek, osób pracujących z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, szukających inspiracji do pracy edukacyjnej w plenerze, w bliskim kontakcie z przyrodą, a także chcących prowadzić w przyszłości własną, edukacyjną działalność.

To doskonały zastrzyk wiedzy dot. uczenia się poprzez doświadczenie, w duchu edukacji holistycznej, który może przydać się także osobom nie mającym bezpośrednio do czynienia z edukacją, ale szukającym okazji do pogłębienia swojej relacji z naturą.

20221008_122237-min

CZYM JEST EDUKACJA W NATURZE?

W dużym skrócie to forma nauki i zabawy, w których przyroda jest najlepszą przewodniczką i nauczycielką, stanowiącą jednocześnie wspaniałą przestrzeń do samorozwoju i wzmacniania kompetencji społecznych.

Proponowana przeze mnie forma edukacji w naturze bazuje na kilku nurtach edukacji pozaformalnej: edukacji holistycznej, plenerowej (outdoorowej), edukacji przyrodniczej i pedagogice dzikiej przyrody.

Główne założenie tego rodzaju edukacji nawiązujące do budowania bliskiej relacji z naturą od najmłodszych lat, promowania wrażliwości i szacunku do przyrody, ma dobroczynny wpływ na prawidłowy i szczę-śliwy rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych.

DLATEGO JEŚLI:

KURS składa się z:

  • 4 modułów terenowych (od maja do listopada);
  • 2 grupowych spotkań on-line;
  • indywidualnej konsultacji dla każdej uczestniczki i każdego uczestnika;
  • Twojej samodzielnej pracy pomiędzy naszymi spotkaniami.

By otrzymać zaświadczenie ukończenia kursu jako uczestnik/czka zobowiązujesz się do udziału we WSZYSTKICH modułach terenowych i minimum jednym spotkaniu on-line oraz prezentacji elementu warsztatu wg własnego pomysłu.

Konsultacje i samodzielna praca zależą wyłącznie od Twojej motywacji do samorozwoju i pogłębiania Twojej więzi z naturą, nie mają natomiast wpływu
na finalne uzyskanie zaświadczenia.

CO OTRZYMUJESZ w ramach Kursu:

MODUŁY TERENOWE:

Moduł 1

Wprowadzenie do
Edukacji w Naturze

Moduł 2

Dzika wyprawa + Pierwsza Pomoc w terenie

Moduł 3

Artyści z natury + Leśny chrzest

Moduł 4

Leśni tropiciele + Podsumowanie

MODUŁ 1

maj (9/10/11 maja, od piątku g. 17:00 do niedzieli g. 17:00)

Wprowadzenie do Edukacji w Naturze

Pierwszy dzień naszego spotkania przeznaczymy na integrację, poznanie się, dowiedzenie czegoś o sobie nawzajem, ustalenie zasad dobrej komunikacji w grupie i bezpieczeństwa.

Razem zasiądziemy też wokół ogniska. Przez dwa następne dni przyjrzymy się uważnie idei edukacji w naturze, jej rodzajom, celom, zaletom i potencjalnym zagrożeniom z niej wynikającym, możliwościom włączenia jej elementów w edukację systemową. Sporą część naszego czasu spędzimy w lesie, który podpowie nam jakie korzyści płyną z kontaktu dzieci i młodzieży z przyrodą oraz zdradzi kilka swoich tajemnic. Porozmawiamy też o specyfice pracy z poszczególnymi grupami odbiorców, także z tymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Te trzy dni będą wypełnione bardzo różnymi metodami uczenia się w terenie, pomysłami na zabawy i działania grupowe oraz indywidualne (integracyjne, wielozmysłowe, ruchowe). Pokażę Ci także przydatną literaturę z tej dziedziny. Będzie to także doskonała przestrzeń i okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami edukacyjnymi.

MODUŁ 2

lipiec (24/25/26/27 lipca, od czwartku g.11:00 do niedzieli g.17:00)

Dzika wyprawa + Pierwsza Pomoc w terenie

To spotkanie, które składać się będzie z profesjonalnego Kursu Pierwszej Pomocy w terenie, dającego narzędzia i umiejętności do udzielania pomocy w sytuacjach losowych, które zdarzyć się mogą podczas zajęć w naturze.

Nauczymy się w kreatywny sposób wykorzystywać sprzęt i elementy otoczenia, które akurat będą pod ręką. Kurs będzie prowadzony przez wykwalifikowanego ratownika medycznego.

Następnie udamy się na trzydniową wyprawę, służącą pogłębieniu więzi z naturą, lepszemu poznaniu rządzących nią praw i zrozumieniu, jak działa las o każdej porze dnia i nocy. W trakcie wyprawy spędzimy trzy dni i dwie noce w terenie, będziemy spać pod gołym niebem (lub pod tarpem), uczyć się wielu przydatnych w terenie umiejętności z dziedziny bushcraftu i survivalu, nawigacji w terenie z użyciem kompasu i mapy, uzupełnimy swoją wiedzę na temat zwierząt, roślin i innych zasobów lasu. W ramach relaksacji i nauki uważnego bycia w lesie odbędziemy leśną kąpiel w duchu shinrin-yoku.

MODUŁ 3

wrzesień (19/20/21 września, od piątku g.17:00 do niedzieli g.17:00)

Artyści z natury + leśny chrzest

Na tym spotkaniu damy upust swojej kreatywności. Będzie to intensywny czas tworzenia, majsterkowania, malowania, składania, lepienia, wykorzystywania ciekawych technik kreatywnej pracy w naturze i z wykorzystaniem jej elementów (drewna, kamieni, gliny, światła, roślin itd.).

Możesz być pewna/y, że po całym dniu ręce będą przyjemnie zmęczone, a głowa zrelaksowana i pełna inspiracji do działań z grupami. Ten zjazd to także prawdziwe wyzwanie, swoisty chrzest odwagi. Każda osoba z grupy doświadczy niezwykłego spotkania z lasem po zmroku i spędzi samotnie całą noc w lesie (oczywiście dostaniesz niezbędny do tego sprzęt). Bez obaw, obiecuję przygotować Cię do tego wyzwania tak, by stało się ono dla Ciebie pięknym i wzbogacającym doświadczeniem, które pomoże Ci lepiej zrozumieć las, a przede wszystkim samą/samego siebie.

Być może będzie to dla Ciebie początek samodzielnego biwakowania w naturze na dziko?

MODUŁ 4

listopad (21/22/23 listopada, od piątku g.16:00 do niedzieli g.17:00)

Leśni tropiciele + podsumowanie

To już nasze ostatnie spotkanie w cyklu, jednak nadal pełne treści i zadań.

Skupimy się przede wszystkim na lepszemu poznaniu świata leśnej fauny. Odkryjemy tajemnice ssaków i ptaków, tropienia zwierząt w terenie na podstawie odchodów, tropów i innych oznak ich bytności. Jako że to dla świata przyrody czas zapadania w zimowy sen, zamykania w swoich norkach i bycia bliżej samych siebie, zanurzymy się w świat opowieści z natury, które otulą nas ciepłem i spokojem, popracujemy z własnym ciałem nawiązując przy tym do świata przyrody i drzemiących w nas emocji.

Każda osoba w grupie samodzielnie lub w parach będzie też miała okazję zaprezentować element warsztatu stworzonego wg swojego pomysłu. Wszystko po to, by w bezpiecznym gronie sprawdzić się w roli edukatora/ki i dać sobie szansę usłyszenia budującej informacji zwrotnej ze strony grupy, która będzie bezcenną wskazówką w dalszej, samodzielnej pracy.

Na koniec podsumujemy cały cykl spotkań i wyfruniemy z bezpiecznego gniazda, by odkrywać niezwykły świat i własne możliwości.

DWA GRUPOWE SPOTKANIA ON-LINE

Pierwsze spotkanie on-line odbędzie się w czerwcu, a drugie w sierpniu. Dokładne daty zostaną ustalone wspólnie, tak by jak najwięcej osób miało okazję wziąć w nich udział. Spotkania będą poświęcone sprawdzeniu postępów w pracy indywidualnej, wymianie doświadczeń, podzieleniu się własnymi odkryciami, sukcesami i porażkami w pierwszych działaniach edukacyjnych. Będzie to także okazja do omówienia tematu, który jako grupa wybierzecie wcześniej z puli tematów dot. edukacji w naturze, których nie zdążymy omówić podczas spotkań w terenie.

DSC07102 (Kopiowanie)-min

INDYWIDUALNE KONSULTACJE i PRACA SAMODZIELNA

Ponieważ Kurs jest doświadczeniem przygotowującym do samodzielnej pracy edukacyjnej, będę zachęcać Cię do regularnej praktyki obcowania z Przyrodą i prowadzenia swojego dziennika z obserwacjami i z zadaniami pogłębiającymi proces uczenia się. Wszystko to po to, by zbudować trwałą i silną więź ze światem Natury.

Dlatego im więcej zainwestujesz w samorozwój w tej dziedzinie, tym bogatsze będzie Twoje doświadczenie i swoboda przekazywania wiedzy i umiejętności swoim podopiecznym. To moim zdaniem klucz do znalezienia swojej własnej drogi w tej niezwykłej, ale i wymagającej pracy. W trakcie naszej wspólnej 7-miesięcznej przygody będziesz miał/a także okazję skonsultować ze mną swoje pomysły i działania, w trakcie indywidualnej konsultacji telefonicznej lub on-line.

Ponadto na naszym ostatnim spotkaniu będziesz miał/a okazję zaprezentować grupie fragment swojego warsztatu czy samodzielnie wymyślonego ćwiczenia, które wcześniej możesz oczywiście ze mną omówić.

CO DALEJ…?

Najciekawsza część przygody! Pora wypłynąć na szerokie wody. Od teraz sam/a będziesz sobie sterem, żeglarzem/ką, okrętem. Siedem wspólnych miesięcy wyposaży Cię w masę przydatnych umiejętności i narzędzi do samodzielnej pracy edukatora/ki, stworzenia własnego miejsca, prowadzenia warsztatów wg Twojego pomysłu.

Czy to nie brzmi ekscytująco? 😊

Co więcej, stworzone dotychczas naszych spotkań więzi, na pewno nie pozostawią Cię samej i samego w Twojej dalszej edukatorskiej przygodzie. Grupa, którą stworzymy na FB (może i na Whatsappie), będzie tętniła życiem, da nam wszystkim przestrzeń do wymiany pomysłów, wspierania się na co dzień, dawania rad i podpowiedzi w dalszej pracy.

UWAGA!

Ten kurs nie jest kursem edukacji przyrodniczej sensu stricto. Oczywiście poszerzysz dzięki niemu swoją wiedzę dot. świata zwierząt, roślin i innych elementów przyrody, jednak nie na to kładę główny nacisk. Dla mnie edukacja w naturze to przede wszystkim umiejętność pełnowartościowego czerpania z obcowania z przyrodą, lepszego jej rozumienia, wykorzystania sytuacji bycia w przyrodzie do rozwoju różnych umiejętności.

Dlatego jest to wypadkowa takich obszarów edukacji pozaformalnej jak: edukacja outdoorowa, pedagogika dzikiej przyrody, edukacja leśna, trening kompetencji miękkich, praca z ciałem. W trakcie spotkań uczymy się działania samodzielnego, jak i w grupie, doświadczamy przyrody wszystkimi zmysłami, otwieramy się na to przeżycie na wielu różnych poziomach. Nasze spotkania są także źródłem niezwykłej inspiracji do dalszych działań, kopalnią pomysłów i szansą na podpatrzenie wielu rozwiązań, które przydadzą Ci się w pracy edukacyjnej. Pamiętaj jednak, że ogrom pracy związanej z pogłębianiem wiedzy przyrodniczej – „książkowej”, będziesz miał/a do wykonania sam/a.

KOSZTY:

Kurs Edukacji w Naturze 2025 – łączny KOSZT:
3600 zł (maj-lipiec-wrzesień-listopad)

Płatność w 3 ratach:

Zaliczka

600 zł
bezzwrotna zaliczka płatna do 7 dni od zgłoszenia

1 Rata

1500 zł
płatne do 10 kwietnia 2025roku

II rata

1500 zł
płatne do 5 sierpnia 2025 roku

ZAKWATEROWANIE

Podczas pierwszego modułu najlepszym rozwiązaniem będzie nocleg w pobliskiej, oddalonej o 4 km od naszej bazy, agroturystyce. Koszt dwóch nocy za osobę to 160 zł (pokój dzielony) lub 80 zł (własny namiot z dostępem do prysznica).
Podczas drugiego i trzeciego modułu część nocy spędzimy w terenie pod chmurką, część zbiorowo w domku niedaleko bazy (25 zł za noc od osoby).
Na czas ostatniego modułu przeniesiemy się do Młyna na Skraju Lasu, wokół którego za dnia będziemy przechadzać się po lesie, a popołudniami i wieczorami spędzać czas we wspólnej przestrzeni (koszt ok. 230 zł za osobę/dwie noce w pokoju dzielonym).

 

WYŻYWIENIE: Na każdym spotkaniu zapewniam pyszne domowe wypieki i przekąski (ciasta, pieczywo, pasty). Obiady gotujemy sami, na ognisku, z dostarczonych przeze mnie składników. O śniadania i kolacje każdy dba we własnym zakresie (za wyjątkiem Dzikiej Wyprawy).

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia na Kurs przyjmuję od 1 grudnia 2024 roku do 1 kwietnia 2025 roku (do wyczerpania miejsc).

Zachęcam Cię jednak do zgłoszenia się jak najwcześniej, bo dzięki temu mogę mieć pewność, że uda nam się stworzyć pełną grupę kursantek i kursantów, a Kurs wystartuje we wskazanym wyżej terminie. Kurs odbędzie się, jeśli zbierze się przynajmniej 8 osób.

W przypadku niezebrania się minimalnej ilości osób, cała kwota udziału w szkoleniu zostanie zwrócona każdemu uczestnikowi i uczestniczce w terminie do dwóch tygodni od daty ogłoszenia rezygnacji z organizacji Kursu.

W celu zgłoszenia się na Kurs, wypełnij proszę formularz, dostępny o tu: https://forms.gle/GDNn5Ao5NZBYnBaC9

Po jego uzupełnieniu w przeciągu 5 dni otrzymasz mail zwrotny z informacją o dalszych krokach i zasadach płatności.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszam
Cię do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego:

Maria Lebioda (Maruszka)
kontakt@edukacjawnaturze.pl
tel. 793 080 44410

Maria Lebioda (Maruszka)

Jestem certyfikowaną trenerką edukacji pozaformalnej, w tym edukacji na rzecz różnorodności, pedagogiki dzikiej przyrody, edukacji outdoorowej, a także trenerką kompetencji miękkich. Z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi (w tym studentami, nauczycielami, edukatorami oraz pracownikami NGO), pracuję od 15 lat, prowadzę szkolenia, wymiany młodzieżowe, warsztaty i zajęcia edukacyjne, rozwojowe i rękodzielnicze, gry terenowe. Realizuję projekty społeczne na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, także jako trenerka programu Erasmus+.

W małym i dużym człowieku staram się zaszczepiać miłość do natury, rozbudzać wrodzoną ciekawość oraz szacunek do otaczającego nas świata i ludzi, a także odwagę do podejmowania samodzielnych działań.

To co, widzimy się na zielonych ścieżkach? 😊

Głęboko wierzę, że regularny kontakt z naturą jest potrzebą każdego człowieka, bez względu na pochodzenie, płeć, wiek, stan zdrowia, poziom sprawności, dlatego w swojej pracy docieram do osób z różnych środowisk społecznych i kulturowych.

Więcej informacji na temat moich kwalifikacji i uprawnień do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi znajdziesz na stronie w zakładce 'O MNIE’.

Zapraszam! 🙂

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Szczegóły

Start:
9 maja 2025
Koniec:
23 listopada 2025
Koszt:
3600zł
Warsztaty i szkolenia kategorie:
, ,
Warsztaty i szkolenia Tagi:
, , ,

Miejsce

PINE – EDUKACJA W NATURZE
Bukowa 42
Zdroisko, gorzowski 66-416
+ Google Map

Organizator

MARIA LEBIODA
Telefon:
+48 793 080 444
Email:
kontakt@edukacjawnaturze.pl