Sosna w kuchni

Ten wpis dedykuję mojemu ulubionemu Drzewu – Sośnie Zwyczajnej (a raczej nadzwyczajnej!). Nie dość, że piękna, pachnąca, inspirująca, to jeszcze taka zdrowa!
Sosna zwyczajna jest gatunkiem najczęściej występującym na terenie Polski. Dorasta do 40 metrów wysokości i dożywa 500 lat. Dostarcza surowców leczniczych, przemysłowych oraz … jadalnych! Do celów kulinarnych wykorzystać można jej kwiatostany, igły i pędy, olejek, żywicę, podkorze, a nawet zielone oraz zdrewniałe szyszki. Czy nie jest to imponująca lista?

Podstawą jest zbiór igieł z czystego, sprawdzonego miejsca, wolnego od zanieczyszczeń.

Mam dla Was propozycję wykorzystania drogocennych igieł sosnowych, które zawierają ogromne ilości witaminy C (4 razy więcej niż świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy) oraz witaminę A, działają też antywirusowo. Niegdyś naparem z sosny leczono wszelkie choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, pozwalał on także zmniejszyć ból zatok, zminimalizować katar i kaszel. Do tego igły sosny nadają napojom i potrawom bardzo przyjemny, orzeźwiający, leśny aromat i smak. Można je zbierać cały rok, choć zdecydowanie polecam po nie sięgnąć jesienią i zimą, kiedy warto dodatkowo wspomóc swoją odporność.

A jeśli gorący, wzmacniający NAPAR z igieł sosny z łychą sosnowego MIODU (osobno oczywiście, by nie stracił swoich cennych właściwości) połączymy z wcześniejszym SPACEREM po lesie – sukces zdrowotny murowany! 

Przygotowanie igieł do miodu i naparu.

To co, do dzieła?

🌲MIÓD Z IGŁAMI SOSNY 🍯
– dowolny, dobrej jakości miód (najlepiej w stanie płynnym, może być też kremowany)
– igły sosny zebrane w czystym miejscu, z dala od dróg (najlepiej te rosnące na najbardziej wystających gałązkach, bo mają najmniej zanieczyszczeń)

Umyj i dokładnie osusz igły sosny (dwie garści na 200 ml słoiczek). Igły posiekaj nożem, a następnie zmiel w blenderze razem z miodem. Odstaw na tydzień. Potem zajadaj w dowolny sposób (igły można odcedzić albo spożywać razem z miodem).

Miód aż zzieleniał z radości od sosnowego towarzystwa.

🌲 NAPAR Z IGIEŁ SOSNY ☕
– garstka igieł sosny zebranych w czystym miejscu, z dala od dróg (najlepiej te rosnące na najbardziej wystających gałązkach, bo mają najmniej zanieczyszczeń)
– plaster cytryny lub pomarańczy
– słodzidło do smaku

Posiekaj igły sosny i włóż do garnka. Zalej wrzątkiem i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez kilka minut. Dodaj plaster cytrusowy i dosłodź jeśli masz ochotę. Na zdrówko! 🙂

Igły polecam zbierać z niższych okazów. 😉